مراقبت از پوست

رازهای داشتن پوستی سالم و درخشان: گام به گام به سمت پوستی بی‌نظیر

روتین‌های روزانه و شبانه مراقبت از پوست برای انواع مختلف پوست

داشتن پوستی سالم و درخشان (روتین مراقبت پوست) آرزوی همه ماست. اما با توجه به تنوع نوع پوست، پیدا کردن روتین مراقبتی مناسب می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای رسیدن به این هدف، نیازی به صرف هزینه‌های گزاف و استفاده از محصولات گران‌قیمت نیست. با رعایت چند نکته ساده و کلی، می‌توانید از پوست خود به بهترین نحو مراقبت کنید و طراوت و شادابی را به آن هدیه دهید. این نکات طلایی برای تمامی انواع پوست، چه چرب، چه خشک، چه معمولی و چه مختلط، کاربرد دارند. کافی است با رعایت چند نکته کلیدی و ساده، از پوست خود به بهترین نحو مراقبت کنید.پوست شاداب

در این مقاله از مجموعه مقالات روتین مراقبت پوست مجله اوریکا، به بررسی روتین‌های روزانه و شبانه مراقبت از پوست برای انواع مختلف پوست (چرب، خشک، معمولی و مختلط) می پردازیم.

روتین پوست چرب

صبحروتین صبح پوست

 ابتدا با استفاده از شوینده ملایم مخصوص پوست چرب، صورت خود را بشویید. از تونر بدون چربی برای تنظیم pH پوست خود استفاده کنید. پس از آن از مرطوب کننده بدون چربی و oil-free استفاده کنید. فراموش نکنید که حتماً از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

شبروتین شب پوست

آرایش و آلودگی ها را با استفاده از پاک کننده آرایش و شوینده ملایم از صورت خود پاک کنید. حتما دو تا سه بار در هفته از لایه بردار ملایم برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده کنید. از تونر بدون چربی برای تنظیم pH پوست خود استفاده کنید. از سرم مخصوص پوست چرب برای کنترل چربی و کوچک کردن منافذ استفاده کنید. از مرطوب کننده بدون چربی و oil-free استفاده کنید.

روتین پوست خشکروتین پوستی

صبح

با استفاده از شوینده ملایم و کرمی، صورت خود را بشویید. از تونر بدون الکل برای آبرسانی و مرطوب کننده غنی و آبرسان پوست استفاده کنید. در نهایت مانند پوست‌های چرب حتماً از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

شب

آرایش و آلودگی ها را با استفاده از پاک کننده آرایش و شوینده ملایم از صورت خود پاک کنید. یک تا دو بار در هفته از لایه بردار ملایم برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده کنید. از تونر بدون الکل برای آبرسانی پوست خود استفاده کنید. از سرم مخصوص پوست خشک برای آبرسانی و تقویت پوست استفاده کنید. از مرطوب کننده غنی و آبرسان و یا ماسک شب استفاده کنید.

روتین پوست معمولیروتین پوست شاداب

صبح

 • شستشو: با استفاده از شوینده ملایم، صورت خود را بشویید.
 • تونر: از تونر برای تنظیم pH پوست خود استفاده کنید.
 • مرطوب کننده: از مرطوب کننده مناسب نوع پوست خود استفاده کنید.
 • ضد آفتاب: حتماً از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

شب

 • پاکسازی: آرایش و آلودگی ها را با استفاده از پاک کننده آرایش و شوینده ملایم از صورت خود پاک کنید.
 • لایه برداری: دو تا سه بار در هفته از لایه بردار ملایم برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده کنید.
 • تونر: از تونر برای تنظیم pH پوست خود استفاده کنید.
 • سرم: از سرم مناسب نوع پوست خود برای رفع concerns خاص پوستی خود استفاده کنید (مثلاً، ضد چروک، ضد لک).
 • مرطوب کننده: از مرطوب کننده مناسب نوع پوست خود استفاده کنید.

روتین پوست مختلطروتین پوستی مناسب

صبح

 1. شستشو: با استفاده از شوینده ملایم، صورت خود را بشویید.
 2. تونر: از تونر بدون الکل برای تنظیم pH پوست خود استفاده کنید.
 3. مرطوب کننده: از مرطوب کننده بدون چربی برای نواحی چرب و مرطوب کننده غنی برای نواحی خشک استفاده کنید.
 4. ضد آفتاب: حتماً از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

شب

 1. پاکسازی: آرایش و آلودگی ها را با استفاده از پاک کننده آرایش و شوینده ملایم از صورت خود پاک کنید.
 2. لایه برداری: دو تا سه بار در هفته از لایه بردار ملایم برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده کنید.
 3. تونر: از تونر بدون الکل برای تنظیم pH پوست خود استفاده کنید.
 4. سرم: از سرم مخصوص پوست چرب برای کنترل چربی در نواحی چرب و سرم مخصوص پوست خشک برای آبرسانی نواحی

نکات کلیدی برای همه نوع پوست

داشتن پوستی سالم و شاداب، آرزوی همه ماست. فارغ از نوع پوستتان، چه چرب، چه خشک، چه معمولی و چه مختلط، با رعایت چند نکته ساده می توانید به این آرزو دست پیدا کنید. در این‌جا نکات تکمیلی را برای هر پوست آورده‌ایم.مراقبت پوستی

لطافت در شستشو

در هر دو نوبت صبح و شب، با حرکات ملایم صورت خود را بشویید. از مالش شدید پوست خودداری کنید، چرا که این امر می تواند به تحریک آن منجر شود.

از آب ولرم برای شستشوی صورت استفاده کنید. آب داغ می تواند چربی طبیعی پوست را از بین ببرد و آن را خشک کند، در حالی که آب سرد ممکن است سبب انقباض عروق و عدم خون رسانی به پوست شود.شستشوی درست پوست

استفاده از محصولات باکیفیت

برای مراقبت از پوست خود، از محصولاتی استفاده کنید که متناسب با نوع پوستتان باشند. به دنبال محصولاتی باشید که توسط برندهای معتبر و شناخته شده تولید شده باشند و از مواد اولیه باکیفیت در آنها استفاده شده باشد.

به ترکیبات موجود در محصولات دقت کنید و از محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی مضر یا عطرهای مصنوعی هستند، خودداری کنید.

محافظت در برابر آفتاب

ضد آفتاب را به عنوان یکی از مهم ترین مراحل روتین مراقبت از پوست خود در نظر بگیرید. حتی در روزهای ابری نیز از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید تا از پوستتان در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کنید.مراقبت از پوست دربرابر آفتاب

سبک زندگی سالم

از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید. این مواد نه تنها برای سلامتی کلی شما مضر هستند، بلکه می توانند به سلامت پوستتان نیز آسیب برسانند.

به مقدار کافی آب بنوشید. نوشیدن آب به آبرسانی پوست و دفع سموم از بدن کمک می کند. به اندازه کافی بخوابید. خواب کافی به ترمیم و بازسازی سلول های پوست کمک می کند.

رژیم غذایی سالم داشته باشید. مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، به تامین مواد مغذی مورد نیاز پوستتان کمک می کند.

با رعایت این نکات ساده می توانید از پوست خود به بهترین نحو مراقبت کرده و آن را سالم، شاداب و درخشان نگه دارید. به یاد داشته باشید که پوست هر فرد منحصر به فرد است و ممکن است به مرور زمان نیازهای آن تغییر کند. به همین دلیل، به ندای پوستتان گوش فرا دهید و از امتحان کردن محصولات و روش های جدید مراقبت از پوست نترسید.

نکته‌ی مهم

در صورت داشتن هر گونه مشکل پوستی، مانند آکنه، اگزما یا روزاسه، حتماً به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا وی با بررسی دقیق وضعیت پوستتان، بهترین روش درمانی را برای شما تجویز کند.

چند درمان خانگی کاربردی و مفید برای اگزمای پوست سر

مراقبت از پوست آقایان: چطور همسرتان را عاشق خودتان کنید؟

خواص ژل آلوئه ورا برای پوست